Turpinot sadarbību ar Krievijas Neatkarīgo arodbiedrību federāciju (FNPR) 20 Latvijas dažādu nozaru arodbiedrību pārstāvji no 4.lidz 11.aprīlim piedalās pieredzes apmaiņā ar kolēģiem Sanktpēterburgas Humanitārajā arodbiedrību universitātē. No LSAB puses piedalās Irēna Kalniņa (LSAB viceprezidente) un Regīna Šmitmane (LPAB priekšsēdētāja).
Labdien!
Šis ir ļoti skaists un vērtīgs brauciens.
Nosūtu šodienas atziņas no Sanktpēterburgas.
4.aprīlī apmācības norit pilnā sparā vienā no skaistajām un vēsturiskajām Sanktpēterburgas ēkām – Darba pilī (Dvorec Truda), kura atrodas uz Darba laukuma.
Šodienas tēma ir sociālais dialogs Krievijā un tas darbojas līdzīgi kā Latvijā, ar izņēmumu, ka tiek vairāk sadalīts nekā Latvijā, ņemot vērā Krievijas Federācijas lielumu un administratīvi teritoriālo struktūru.
Liela nozīme Krievijā tiek pievērsta darba samaksas regulējumam nozarēs un attiecībā uz tiem darba devējiem, kuri nav ģenerālvienošanās puse, valsts ar likumu nosaka minimālos tuvinātos standartus ģenerālvienošanās noteiktajiem tarifiem.
Krievijā ir izpratne, ka minimālā alga (Sanktpēterburgā – 7300 rubļi) ir par mazkvalificētu darbu un neietver ne motivējošās, ne arī uz likuma vai koplīguma pamata paredzētās izmaksas. Līdz ar to intelektuālam darbam nav piemērojama minimālā alga.
Šobrīd ir apgrūtināta noslēgto ģenerālvienošanās attiecināšana uz visiem nozares darbiniekiem un darba devējiem. Šobrīd vēl skaidrāk iezīmējās nepieciešamība par likumu “Par sociālo dialogu un partnerību”, lai mazinātu graujošo neizpratni un pretestību cienīgam sociālajam dialogam. Krievijā jau šāds likumprojekts par sociālo partnerību ir sagatavots.
Darba devējs pārstāv akcionāru intereses un arodbiedrība – darbinieku intereses un šo nedrīkst jaukt!
Darba devējs nevar vest pārrunas darbinieku vārdā sociālā dialoga ietvaros – tas jauc pašus sociālā dialoga pamatus. Darbiniekiem ir jābūt aktīviem un jāsniedz savi priekšlikumi, nevis jāieņem gaidoša “patērētāja” attieksme. Stipra un neatkarīga arodbiedrībai ir lielākais darbinieku ieguvums un garantē arī uzņēmuma ilgtspējīgu attīstību.
Sveicieni, Irēna